Jó reggelt, jó szurkolást! Mai témánk a LoL, nem a „laugh out loud” kifejezés vagy annak ezernyi mutációja, hanem a sokkal illusztrisabb League of Legends.
A Riot Games által gründolt játékprogram népszerűsége egy év alatt megduplázódott. Míg 2011-ben kb 30 millió regisztrált játékos volt, addig 2012-ben már 70 millió felett volt a szám. A napi játékosforgalom átlag 3 millió körül mozog (http://majorleagueoflegends.s3.amazonaws.com/lol_infographic.png) Jó eséllyel már mindenki belefutott egy olyan beszélgetésbe, ahol barátai azt taglalták, hogy „a jungle-ünk jó volt, de a carry mindent elbénázott és csak azért tudtunk nyerni mert a Singed jól tolta a top lane-t”, de ő ebből nem értett egy mondatot se.
A LoL egy letölthető számítógépes játékprogram, ami különböző játékmódokban 2 ellenséges csapatot állít szembe egymással. Az általában öt fős csapatok célja egymás bázisainak lerombolása, úgy hogy maguk a játékosok csak egy-egy egységet irányítanak az egész pályán. Ezek az egységek azonban mind hősök, mind különböző képességekkel rendelkeznek, és csak a hatékony és jól kiszámított felhasználásukkal lehet győzelmet aratni.
A klasszikus 5v5 módban egy négyzet alakú pályán találják magukat a játékosok. A csapatok bázisa egymással szemközi két sarokban található, az itteni főépület lerombolásával lehet nyerni. Azonban, hogy ez sikerüljön, a támadóknak át kell verekedniük magukon egy négy vonalból álló védelmi rendszeren, amelyeket védőtornyok alkotnak. Három fő támadási irány van (fent, lent, közép bármelyiket, vagy akár mindhármat lehet használni) Természetesen eközben az ellenfél csapata ugyanezt próbálja végrehajtani a saját oldalukon.
A meccs elején a játékosok hősei egyes szintűek és nem rendelkeznek felszereléssel. A hősöket fokozatosan fel kell fejleszteni (a maximális szint 18) és fel kell szerelni (egyszerre max hat tárgy lehet valakinél). A fejlődéshez tapasztalati pont kell, ezt vagy az ellenfél hőseinek megölésével, vagy az ellenfél csapatának a program által vezérelt szörnyeinek (minion) leölésével lehet szerezni. Ezekért a cselekedetekért arany is jár, ezekből lehet tárgyakat venni.
A játékmenet így elmondva rendkívül egyszerűnek tűnik, de komoly taktikai és stratégiai elemek bújnak meg benne. Győzni csak egy jól összeállított csapattal lehet, amiben vannak erőset sebző (carry- akit a meccs elején vinni kell a csapatnak, majd a végén már ő viszi a hátán a csapatot), sokat gyógyító (support), jól felderítő, vagy az ütéseket álló (tank) tagok. Hősökből több mint 110 áll a játékosok rendelkezésére, ami biztosítja a változatosságot. Egy csapatban egy hősből csak egy lehet, így rengeteg játékalkalom kell, hogy mindet ki lehessen próbálni. Ehhez még hozzájön a vásárolható tárgyak listája, ami még tovább növeli a kombinációs lehetőségeket.
Maga a játék teljesen ingyenes, de internetes kapcsolat kell hozzá. A folyamatos frissítéseket, fejlesztéséket és karbantartást a Riot Games végzi, és hogy mégse mennek csődbe, az a játékhoz kötődő mikrotranzakciók magyarázzák. A játékosok kezdetben 10 hős közül választhatnak, ezek nagyjából hetente cserélődnek. Ha valaki beleszeret egy hősbe, azt lehetősége van a játékon belüli piacon megvásárolni. Ezt teheti a játékban gyűjthető győzelmi pontokkal, vagy ha gyorsabb megoldásra vágyik, akkor rendes pénzből lehet venni „riot pontokat”, és azokat hősökre váltani. A riot pontok másik felhasználási módja, hogy ezekkel kedvencünknek különleges kinézetet is vásárolhatunk, ami újabb ösztönző, hogy támogassuk a Riot-ot egy kisebb pénzmaggal.
Összességében a LoL egy remek program. Minden meccs más, soha nincs két játék, ami ugyanaz. Az interneten rengeteg oldal található, ahol hasznos tippeket lehet összeszedni (pl. Mobafire) és e-sportként is az egyik legismertebb játék. Rengeteg verseny és liga van, tehát aki először azt szeretné megnézni, hogy hogyan néz ki profi szinten, az megteheti az Intel Extreme Masters, az LCS vagy a Major League Gaming bajnokságok felvételeinek keretében. Az egyetlen negatív élmény, hogy a kezdő szinteken sok a troll, és majdnem minden meccs alatt bele lehet futni egy bunkóba, de ezek az emberek pár játék után kirostálódnak, és a tapasztaltabb játékosok között már nem olyan szembetűnő az udvariatlanság.