Lassan végéhez közeledik az HBO-n futó Trónok harca televíziós sorozat harmadik évadja, de a rajongók egyszerűen nem tudnak betelni vele. A George R. R. Martin regényeit feldolgozó kaland-akció-fantasy-dráma alkotás legújabb részeinek nézettsége Amerikában mostanság átlagosan 5 millió néző körül mozog, ami több mint tisztességes szám. Azok számára akik belebolondultak a sorozatba, és nem tudják kivárni az új részeket, az igen terjedelmes regények elolvasása mellett kiváló szórakozás lehet a Westeros világában játszódó asztali társasjáték kipróbálása. Aki egy sötét verem mélyén töltötte az elmúlt 10 évet, annak újdonság lesz, hogy itt nem gyermekkorunk "Ki nevet a végén?" szintű játékáról lesz szó, hanem egy komplex, alapos és izgalmas szórakozási lehetőségről.
Trónok harca (TH) asztali társasjátékból jelenleg két különböző fajta kapható az itthoni szakboltokban. Mindkettőnek a Fantasy Flight Games (FFG) volt a kiadója, így nem meglepő, hogy ugyanannak a játéknak az első és második kiadásáról van szó. A 2003-ban, illetve 2011-ben megjelent két játék nagyon hasonló egymáshoz, de akad bőven jelentős eltérés is. Mindkét játék arra épül, hogy a résztvevők a játéktáblán található területeket/tartományokat hódítsanak el egymástól seregeikkel, leginkább úgy mint a klasszikus rizikó játékban. A területek különféle bónuszokat adnak, legfontosabbak azok, amelyeken várak is találhatók. Ha egy játékos hét olyan mezőt ellenőriz amin vár van, akkor azonnal nyer. Hét mező ellenőrzése nem hangzik túl nagy feladatnak, de mivel a többi játékosnak is ez a célja az utolsó egy-két vár már nagyon nehezen jöhet csak össze, mert a többiek összefognak ellenünk.
Az első kiadásban "csak" 5 főben volt maximalizálva a játékosok száma, de a második kiadásban ez már hatra lett emelve. (Az első kiadáshoz 2003 után jelentek meg kiegészítők, amik szintén növelték a játékosok számát, és alapvetően ezek a változások lettek beépítve alapból a második kiadásba.) A játékosok Westeros különböző nemesi házainak az élére állhatnak: a Baratheon, a Greyjoy, a Lannister, a Stark, a Tyrell, illetve a második kiadásban a Martell ház a legújabb jövevény. A játékosoknak hajóik, lovasaik és gyalogos egységeik vannak, illetve ostromgépeik az új verziókban. A seregeket különböző parancsjelzőkkel lehet mozgatni, ezekből körönként minden mezőre csak egy adható ki. A játékban tíz kör van, attól függően, hogy mennyire vagyunk járatosak a játékban, és milyen gyorsan lépnek az emberek egy játék 2-5 óra között megy le. Ez elég nagy szórás, és nem nagyon fedi a forgalmazó által írt 2,5 órás átlagot, de a tapasztalatok alapján reális. A hosszú játékidő, a játéktábla által igényelt nagy hely (értsd: minimum ebédlőasztal) és a kezdetben bonyolultnak tűnő szabályok a TH legnagyobb hátrányai, egyébként csak erényei vannak.
A legjobb a TH-ban, hogy nagyon változatos, nincs két ugyanolyan parti. Az első két kör még nagyjából kiszámítható a fix kezdőpozíciók miatt, de a körönként bekövetkező véletlen események miatt később már teljesen felbomlik a rend. A játéknak szerves része a diplomácia, a játékosok közti egyezkedés, illetve egymás átvágása. Míg más játékok inkább a tisztességes viselkedést támogatják, itt határozottan megéri ravasznak és számítónak lenni. Rendkívül jó stratégia régi szövetségesünk hátbatámadása, feltéve, hogy nem a szövetségesünk teszi meg ugyanezt velünk, csak hamarabb. (Ez persze azt is megkívánja a játékosoktól, hogy a játék vége után tudjanak elvonatkoztatni a játék során történtektől.) A hangulat megteremtésébe beletartozik a játék kellékeinek igényes kidolgozása, illetve, hogy a TH jól kapcsolódik a regénynek a történetéhez.
A második kiadás megjelenése óta az FFG már adott ki kiegészítőt is az új játékokhoz. Ez a kiegészítő szabályokat tartalmaz arra, hogy hogyan lehet másképpen felrakni a játék elején a bábukat és így átformálni a játékmenetet. A kieg. új "házkártyákat" is tartalmaz, ezeket a csatákban lehet felhasználni, és az eredeti készletben megtalálható házkártyákat helyettesíti. Azt nem tudom megítélni, hogy a kiegészítő mennyit tesz hozzá a játékhoz, mert még nem tudtam kipróbálni. Ami az első és a második kiadást illeti, én egyértelműen a másodikat ajánlanám, mivel nagyobb, részletesebb és szebb mint az első. Ennek a verziónak az ára 16 ezer forint körül mozog, de ha van hat lelkes ember (aki akár megoszthatja is egymás között a költségeket), akkor megéri beszerezni.